Titel: NOS4A2
Genre: Horror
Schrijver: Joe Hill
Verteller Engelse versie: Kate Mulgrew
Duur van het boek (Engels): 19 uur en 41 minuten
Dit verhaal gaat over ‘inscapes’, een unieke gave van creatieve mensen. Zij kunnen hun eigen werkelijkheid creëren, iets wat hen een bijzondere kracht geeft.
Samenvatting van NOS4A2
Charlie Manx rijdt rond in een bijzondere auto met het kenteken NOS4A2. Deze auto brengt hem naar zijn eigen wereld, een sinistere ‘inscape’ waar hij elk jaar een kind mee naartoe neemt. Hier, in deze mysterieuze realiteit, vindt hij een manier om zijn leven te verlengen en de dood te ontwijken.
Victoria McQueen heeft ook een unieke gave: ze kan een brug oproepen die haar naar alles leidt wat ze zoekt. Als kind ontdekt ze dit talent wanneer ze op haar kindermotor rijdt en de oude, vervallen brug tevoorschijn komt. Deze brug leidt haar altijd naar de juiste plek en is haar eigen ‘inscape.’

Alleen Victoria kan Charlie Manx vinden. Als jong meisje kruist haar pad dat van hem, en ze weet hem in de gevangenis te krijgen. Maar iemand die de dood kan omzeilen, blijft niet voor altijd vast. Het is een kwestie van tijd voordat hij weer vrij is!
NOS4A2
NOS4A2 lijkt misschien een klassieke vampierroman, maar dat is het niet helemaal. Er zijn wel kinderen met lange, scherpe tanden die onsterfelijk zijn, hoewel ze eigenlijk al dood zouden moeten zijn. De titel verwijst naar het kenteken van Charlie Manx’ auto, een sinister grapje van zijn kant. Manx is zelf onsterfelijk, zolang hij de levensenergie van de kinderen die hij ontvoert, kan blijven opzuigen in zijn auto.

Christmasland
Christmasland is de sinistere ‘inscape’ van Charlie Manx, de wereld waarop het hele verhaal draait. Hier brengt hij de kinderen die hij ontvoert, en hier blijven ze voor altijd—een ijzige plek waar weggaan geen optie is. Manx heeft deze wereld speciaal ingericht voor ‘zijn kinderen’, zodat ze eeuwig kunnen spelen. Maar Christmasland is koud en zielloos, net als de kinderen die er gevangen zitten. Ze hebben een eindeloze honger, maar waar die precies naar is, laat het verhaal in het midden. Zo nu en dan neemt Manx een volwassene mee naar Christmasland… speciaal voor zijn kinderen.

Pocket universe
Naast zijn eigen wereld in de vorm van een inscape, heeft Charlie Manx ook een ‘pocket universe’—zijn auto. Het bijzondere aan deze auto is dat de achterbank een afgesloten ruimte vormt, waar niemand uit kan ontsnappen en die zich ook nooit naar voren kan verplaatsen. Het is een gevangenis op wielen, onderdeel van zijn angstaanjagende macht.
Slechte opvoeding en huwelijksproblemen
Het gezin speelt een cruciale rol in dit verhaal. Charlie Manx gelooft dat hij kinderen redt van een slecht leven. Hij neemt ze mee bij ouders die hen, volgens hem, slecht behandelen en brengt ze naar een plek waar ze altijd kind zullen blijven—ver weg van pijn of verdriet. Of deze kinderen echt mishandeld worden, blijft onduidelijk, maar Manx en zijn handlanger houden vast aan deze overtuiging.
De hoofdpersoon Victoria heeft zelf een moeilijke jeugd gehad, met ouders die weinig liefde toonden. Later blijkt het ouderschap voor haar ook een uitdaging; hoewel ze van haar zoon houdt, komt ze vaak kil en afstandelijk over. Het verhaal werpt een licht op de complexiteit van ouderschap: hoe ouders soms worstelen om hun kinderen liefde te geven, ondanks hun diepe genegenheid.
Mijn mening
Ik vond dit een spannend verhaal met veel elementen die me deden denken aan Stephen King. Ik kreeg soms zelfs het gevoel dat het wel een boek van King zelf kon zijn. Pas later besefte ik weer dat de schrijver, Joe Hill, de zoon is van Stephen King—iets wat ik even vergeten was. Jaren geleden las ik al eens een boek van hen samen.
Het idee van inscapes als setting vond ik erg origineel en heel spannend. Joe Hill creëert personages met unieke gaven waarmee ze de realiteit beïnvloeden, maar elke gave heeft een prijs. Het is geen superkracht die ze onbeperkt kunnen gebruiken. Charlie Manx lijkt geen last te hebben van die kosten en kan zijn gave daarom vaker gebruiken. Voor Victoria is het anders: haar brug lijkt langzaam af te takelen, en elke keer is het de vraag of ze levend de overkant bereikt.
De luisterversie is fantastisch. Kate Mulgrew brengt de personages akelig goed tot leven, en haar stemmen klinken echt gruwelijk.
Dit boek raakt zware thema’s, zoals de ontvoering van kinderen en seksueel misbruik van volwassenen die met hen worden meegenomen. Charlie Manx’ handlanger is net zo verknipt en angstaanjagend als Manx zelf, wat het verhaal nog intenser maakt.
Al met al vond ik het een heel spannend boek, al waren sommige delen wat langdradig. Het tempo had hier en daar wat hoger mogen liggen.
Ik geef dit boek 4 van de 5 sterren.
Aanbevolen horrorboeken
Ben je na NOS4A2 op zoek naar meer griezelige verhalen? Bekijk dan ook eens:
- The Outsider – Een leraar wordt beschuldigd van moord, maar wat begint als een misdaadonderzoek verandert al snel in een bovennatuurlijk mysterie.
- Hex – Een dorp leeft in angst onder de constante dreiging van een vervloekte heks die de bewoners terroriseert en hun overlevingsdrang op de proef stelt.
- The Watchers – Een groep mensen zit gevangen in een bos vol mysterieuze wezens en moet zich elke nacht aan strikte regels houden om te overleven. Nu ook verfilmd en te zien op HBO Max!
Waar kan je dit boek kopen/downloaden?
- Bol.com: Ebook, luisterboek, hardcover en paperback in het Engels.
- Amazon.nl: Hardcover, paperback en Kindle-editie in het Engels.
- StorytelNL: Luisterboek in het Nederlands.
- Nextory: Luisterboek in het Nederlands.
- Bookbeat.nl: Luisterboek in het Nederlands.
- iTunes: Ebook en luisterboek in het Engels.
- Audible.co.uk: Luisterboek in het Engels.

Ik heb NOS4A2 in het Engels beluisterd via mijn Storytel-abonnement. Luister jij ook graag naar verhalen? Probeer Storytel 14 dagen gratis of gebruik de code Jufjannie40 voor een 40 dagen gratis proefperiode bij Nextory.
Let op: de links in dit artikel zijn affiliate links, wat betekent dat ik een kleine commissie ontvang als je via deze links iets koopt of afsluit, zonder extra kosten voor jou.
